BaSys.cz BaSys.cz BaSys.cz

Pro Audio

Na ven

Na doma

Do auta
Témata Zavřít X

Andrew Jones představuje Elac Adante


2017/08/25

Šéfkonstruktér Andrew Jones odpovídá na často kladené otázky týkající se konstrukčních detailů aplikovaných v designu reprosoustav Adante.

V popisu je uvedeno, že výškový reproduktor je z nového materiálu. Jaký je to materiál, jaké má vlastnosti a vliv na zvuk?


Membrána výškového měniče je z nového materiálu a zároveň jeho kalota a okolí má jiný tvar. Použitý materiál je syntetická tkanina s optimalizovaným tlumením. Díky tomu se rozšířil rezonanční kmitočet v nejnižším pracovním pásmu měniče. Tvar byl ale vypočítán tak, aby byl kmitočtový rozsah reproduktoru rozšířen zároveň na obou koncích frekvenčního spektra, tedy také v pásmu nejvyšších kmitočtů. Odezva měniče se na nízkých kmitočtech také prohlubuje díky zvětšení obvodového prstence okolo kaloty, což umožňilo naladit nižší dělící kmitočet výhybky na 2kHz.


Koncentrický středovýškový reproduktor

Společným znakem reprosoustav Adante je hliníková deska na čelní straně. Proč hliník, jaký je jeho význam a proč jsou jeho hrany lehce zaobleny směrem k měničům?

Použili jsme hliník z mnoha důvodů. Za prvé je velmi tuhý a kombinace tlumicí vrstvy vložené mezi hliníkový plát a skříň ozvučnice spolu s pevným přišroubováním těsně ke skříni vede k tvrdší a ještě více zatlumené ozvučnici, což se odrazí v menší míře rezonanci.
Za druhé, jak zakřivení, tak tvar okolí měničů zajišťuje hladší přechod povrchů membrán na čelní plochu, což snižuje difrakční nepravidelnosti.
Za třetí tvoří kartáčovaný eloxovaný hliník mnohem hodnotnější povrch přední části reproduktoru. V kombinaci s lesklým, nebo dýhovaným povrchem skříně zvyšuje nebývalou vizuální přitažlivost a to zejména s ohledem na cenu reprosoustav Adante.

Bi-wire terminály 

Jaké vlastnosti má výhybka?

Výhybka je značně složitá a kombinuje obvody elektrických filtrů 1., 2. a 3. řádu. Všech přibližně devatenáct komponentů, z kterých je složena, je vyráběno na zakázku pro ELAC. Všechny indukční cívky mají vzduchové jádro a všechny kondenzátory výhybky pro pásmo středů i výšek jsou svitkové. 

Deska plošných spojů výhybky osazena dedikovanými součástkami Elac

Jaké body stojí za zmínku, co se týče nastavení výhybky, výběru součástek a konstrukce v případě použití kombinace pasivních a aktivních měničů?

Kombinace aktivních a pasivních měničů uložených v samostatných komorách navzájem akusticky propojenými vnitřními větracími otvory, tvoří způsob uspořádání nazývaný sériově laděná pásmová propust. Přestože se ve své podstatě nejedná o žádnou novinku a v jistých podobách je známá od počátku padesátých let, byla v případě pasivních reprosoustav zřídka kdy dobře implementována kvůli nedostatečnému pochopení a optimalizaci této konstrukce. Zejména použití externího pasivního zářiče a optimalizace ve spojení s pasivními obvody výhybky vyžadovalo velmi komplikovaný proces. Pro dosažení požadované odezvy bylo třeba současně nastavit vlastnosti pasivní výhybky, parametry měniče, objem skříní a ladění vnitřních ventilací Nalgene s pasivními zářiči. Bylo zapotřebí mnoha prototypů a simulací.

 

Pohled na sestavu pasivního zářiče a basového reproduktoru v samostatných komorách propojené ventilačními průduchy

V čem tkví výhoda použití pasivního zářiče? Také ozvučnice reprosoustav jsou speciálně navrženy, takže existují nějaké její zvláštnosti právě vzhledem k použití pasivního radiátoru? Pošlete prosím obrázek nebo výkres, z kterého je patrná vnitřní struktura.
 

Pro optimální činnost systému bylo třeba, aby se pasivní zářič výrazně lišil od běžných pasivních konstrukcí. Obvyklý pasivní radiátor pracuje s aktivním měničem paralelně – pohyb membrány měniče vpřed, vyvolává zpětný pohyb membrány pasivního radiátoru a naopak. Zde je ale sestava obou měničů v sérii. Proto musí pracovat z hlediska akustiky velmi lehce. To byla mimořádná výzva jak pro materiál membrány, tak i pro okolní hmotu a závěs. Pasivní zářič musel být větší než aktivní reproduktor, ale to se nakonec ukázalo jako výhodné, protože se zároveň usnadnila montáž aktivního reproduktoru do skříně.

Řez kabinetem podlahové reprosoustavy

Podlahová reprosoustava Adante AF 61 Walnut Satin

Doporučená cena 80 000 Kč / kus

Policová reprosoustav Adante AF 61 White High Gloss

Doporučená cena 40 000 Kč / kus (bez stojanu)

Centrální reprosoustava Adante AC 61 Black High Gloss

Doporučená cena 54 000 Kč (bez stojanu)

Aktivní subwoofer Adante ASW 61 White High Gloss

Doporučená cena 67 000 Kč

Porovnat produkt